[Logo]
Úvodní stránka
Program

 
[line]
 
Vývojové trendy v oblasti metodik a nástrojů vývoje informačních systémů - výzva, zvaná BPR
Ing. Václav Řepa
Katedra informačních technologií, VŠE
Praha 3
  • V průběhu devadesátých let získaly značnou popularitu programové systémy na podporu vývoje informačního systému - systémy CASE. Tento technologický trend upozornil na to podstatné, co stojí v pozadí těchto produktů - metodiky vývoje informačního systému. Postupem času přestaly být produkty CASE zajímavou a marketingově hodnotnou novinkou a v současnosti je již jejich význam dosti jiný, než na počátku naší dekády. Je to dáno jednak vývojem zmiňovaných metodik, jednak i novými souvislostmi, objevujícími se díky všeobecnému posunu myšlení v oblastech jiných, než čistě technologických.
  • Jedním z nejvýraznýjších rysů devadesátých let našeho končícího století je reengineering podnikových procesů (Business Processes Reengineering - BPR). V něm hraje velice důležitou roli informační technologie se všemi svými souvisejícími aspekty, a to jsou zejména metodiky vývoje informačních systémů. Informační technologie působí jednak jako důvod a jednak jako prostředek dosažení žádoucího reengineeringu podnikových procesů. Na druhou stranu vývoj myšlenek v oblasti teorie reengineeringu podnikových procesů působí jako velice silná zpětná vazba pro samotné metodiky vývoje informačního systému. Staví se tu nové úkoly, se kterými se musí metodiky příslušně vyrovnat. Rovněž tak jsou v oblasti BPR objevovány nové skutečnosti a souvislosti, neočekávaně osvětlující řadu současných problémů metodik vývoje IS/IT.
  • Tento příspěvek usiluje o shrnutí nejpodstatnějších aspektů této výzvy, zvané BPR, a o nastínění jejího vlivu na způsoby, metodiky a nástroje vývoje IS/IT.