[Logo]
Úvodní stránka
Program

 
[line]
 
Současný stav technického rozvoje TEN155-CZ
Dr. Ing. Pavel Šmrha
Západočeská univerzita, Plzeň
  • Základním cílem této přehledové přednášky je seznámení jednak se současným stavem technického rozvoje páteřní vysokorychlostní výzkumné sítě TEN-155 CZ a jednak s plánovaným výzkumem v blízké budoucnosti v rámci jednotlivých projektů:
  • Ověřování nových technologií v praxi (ověření praktické použitelnosti nových perspektivních technologií a zvládnutí konfiguračního know-how formou následujících pilotních projektů:
    • schopnost páteřní sítě poskytovat QoS (na úrovni vrstev ATM a TCP/IP),
    • podpora telefonie (VoATM: propojování PBX přes CES E1, inteligentní signalizace, Q.Sig, ISDN přes ATM; VoIP: optimalizace RSVP, DiffServ, brána do veřejných/privátních tel. sítí, hlasové VPN),
    • testování a ověřování kompatibility hardware/software v páteřní síti (příprava testovacích konfigurací pro výběrové řízení, testy interoperability a funkčních možností jednotlivých zařízení, ...),
    • optimalizace správy a řízení páteřní sítě (implementace distribuovaného systému sběru provozních dat na bázi cflowd NetFlow export, vizualizace, globální kontrola přijatelného užití TEN-155 CZ, management multicastu, ...).
  • Statistické vyhodnocování provozu páteřní sítě (infrastruktura: sledování a dlouhodobé vyhodnocování provozu páteřní síťové infrastruktury; účastnický provoz: sledování charakteru a míry využíváná infrastruktury jednotlivými účastníky).
  • Optimalizace provozu hierarchického systému cache (průběžné testování vlastností nových verzí squid a Cisco Cache Engine, statistické vyhodnocování provozu přes WWW, vizualizace hierarchie systému cache).
  • Systém podpory řešení provozních problémů a konfiguračních požadavků (tvorba inteligentního systému hlášení, sledování a podpory řešení jednak problémových stavů a jednak speciálních konfiguračních požadavků).
  • Bezpečnost páteřní sítě (zřízení profesionální certifikační autority TEN-155 CZ, virtuální privátní sítě na úrovni ATM a TCP/IP, IPsec, bezpečná konfigurace páteřních zařízení a řešení bezpečného přístupu k nim).
Dr. Ing. Pavel Šmrha po absolvování VŠSE v Plzni, obor "Technická kybernetika" pracoval v letech 1981-90 jako výzkumný pracovník ve Škodě Plzeň. V roce 1990 nastoupil jako specialista pro oblast počítačových sítí na Západočeskou univerzitu. V roce 1996 ukončil doktorandské studium na ZČU v Plzni a získal titul "Doktor" v oboru "Informatika a výpočetní technika". V současné době pracuje jako expert pro počítačové sítě v "Centru informatizace a výpočetní techniky" ZČU v Plzni a externě vyučuje na "Katedře informatiky a výpočetní techniky" ZČU. Byl spoluřešitelem projektu vysokorychlostní akademické páteřní sítě TEN-34 CZ a působil jako zástupce ve skupině Task Force TEN projektu Evropské unie TEN-34. Mezi hlavní oblasti jeho zájmu patří návrh, projektování, konfigurace, bezpečnost a zejména správa a řízení rozsáhlých heterogenních vysokorychlostních počítačových sítí a problematika siťových operačních systémů.